számomra igazán fontos kérdés,hiszen egyáltalán nem bírom a hideget..
az utóbbi napokban tehát nemcsak a kedvem vette el ez az extrém hideg,de sikerült az idei első megfázásomat is megejteni..
az igaz,hogy cseppet sem vagyok meglepve,hiszen állandóan éppenhogy magamra kapkodott összevissza ruhában rohantam az udvarra az ebbel,mikor visítva jelezte,hogy ő azonnalderögtön kimegy,lesz ami lesz..
és mivel egyedül még felborul,hát ilyenkor nem tehetek mást,mint azonnal megyek ki vele..(random kapkodom magamra az előszobában előforduló ruhákat,ember ne lásson akkor,hogyan nézek ki)..
persze sikerült nem megfelelően felöltöznöm a pánikszerű kirohanásban,így most itt ülök a dolgozóban egy halom zsebkendő között,és hasogat a fejem..
ilyenkor persze előveszem a tudatom mélyéről a praktikus megoldásokat,és a házi gyógymódokat..
átgondolom,hogy hogyan lehetne mondjuk ésszerűbben felkészülni a télre(perszehogy nem tettem)..
lássunk tehát néhány egyszerű megoldást:
-üres gyomorral sokkal nehezebb elviselni a hideget, így még inkább ajánlatos egy kiadós reggelivel kezdeni a napot..(ez nem a fogyókúra ideje..)
az sem mindegy, mit eszünk..a természetgyógyászok megkülönböztetnek hűsítő (nagy melegben, lázas állapotban ajánlott) és melegítő ételeket...
"belülről melegítenek" például a vörös húsok, az olajos magvak, a dió, mogyoró, mandula, a gesztenye...
a magyar népi gyógyászatban régen átmelegítő ételként ajánlották a hajdinakását, a tönkölybúzát, a hagymát, a mézet..
a fűszerek közül sem véletlenül lett a téli ünnepkör kedvence a fahéj, a szegfűszeg, a gyömbér, az ánizs, illetve a téli disznótorok elengedhetetlen kelléke a paprika, a bors és a fokhagyma..ezek mind keringést serkentő, légzéstisztító, antibakteriális hatásúak, így jó szolgálatot tesznek a leghidegebb napokon is..
feltétlenül szükséges ilyenkor bevetni a nehéztüzérséget is..
a gyógynövényeket..
(megszállott fitoterapeuta vagyok,és szerintem nincs olyan baj,amin a gyógynövények ne segítenének)..
van néhány személyes kedvencem,és mivel sikerült a lányokat sikeresen átsegítenem megszámlálhatatlan gyerekbetegségen,ezért tapasztalatom is van bőven..
kezdjük az abszolút favorittal,ami nálunk legjobban bevált,mint immunerősítő..
Kasvirág (Echinacea herba)
Erős immunrendszer erősítő szer, de gyulladásos sebek, bőrbetegségek ellen is alkalmazzák. A leghatásosabb gyógynövény az influenza megelőzésében és a fertőzések kezelésében.
Mivel csökkenti a fertőzés időtartamát és enyhíti a tüneteket, kemoterápiával kombinálva is alkalmazzák. Szárított gyökeréből vagy leveléből napi 1 gramm fogyasztása ajánlott teaként. Hat hétnél hosszabb kasvirág kúra nem ajánlott.
Mivel csökkenti a fertőzés időtartamát és enyhíti a tüneteket, kemoterápiával kombinálva is alkalmazzák. Szárított gyökeréből vagy leveléből napi 1 gramm fogyasztása ajánlott teaként. Hat hétnél hosszabb kasvirág kúra nem ajánlott.
(lehet kapni alkoholos kivonatát is gyógyszertárban,felnőttként én ezt használom évek óta,ha ledönt a lábamról valami,és eddig még mindig látványos javulást hozott..
lórúgás az ellustult immunrendszernek..)
a következő csodás növény két okból is kedvencem..
az egyik az,hogy hársfa virágzáskor bele tudnék harapni a levegőbe,olyan isteni illat van..
egyszerűen imádom a hársfa illatát(a kedvenc fám a ginkgo biloba mellett)..
a másik pedig az,hogy szerintem fantasztikus gógynövény..
mikor a lányok kicsik voltak,a mézes hársfateával hónapokat átvészeltünk nátha nélkül,ami egy oviba járónál felér egy kisebb csodával..
a teájának nagyon finom íze van,és például most is majd megveszek érte így nagy náthásságomban(na majd ha hazaérek)..
Hársfalevél és hársfavirág (Tilia)
A hársfalevél hatásos köhögéscsillapító gyógynövény köszönhetően magas garat és torok nyugtató nyákanyag tartalma miatt. A legjobb hatást akkor érhetjük el, ha nem forrázott teaként készítjük, hanem langyos vízben áztatjuk 5-6 órán keresztül.
A hársfavirág kiváló izzasztószer, és köhögéscsillapításra is nagyszerű. A legjobb, ha teaként fogyasztjuk leforrázva (2 teáskanál szárított hársfavirág 1 csésze forró vízhez, 5 perc áztatási idővel).
lássuk a következő csodatevőt..
a lándzsás utifű szirupot aki még nem próbálta,az nem tudja,mit veszített..
mondjuk isteni íze is van szerintem,de ezen kívül nincs az a letapadt nyák a felső légutakban,amit fel ne oldana(mélyebb,hörgőt érintő ügyekben a vöröshagyma tea a mindentvivő..)
aki olyan elvetemült,hogy dohányzik(pfúúúújj),annak is célszerű időközönként egy kúrát végigcsinálnia,hiszen a szörnyű letapadt mocskok nagy részét is kiűzi..
Lándzsás útifű (Plantago lanceolata)
Jó baktériumölő és gyulladáscsökkentő ezért kiváló torokgyulladásra és megfázásra. A légutak gyulladásos megbetegedésein, a köhögés csillapításán hatékonyan segít.
Köptető tulajdonsága van, oldja a letapadt nyákot. Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított zsálya 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).
Köptető tulajdonsága van, oldja a letapadt nyákot. Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított zsálya 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).
a következő barátom pedig egy igazán sokoldalú növény..
mondjuk olyan szinten vagyok rajongója,hogy az már nem normális,de most nézzétek el az elfogultságomat..
bevallom,hogy legszívesebben a konyhában találkozom vele kettesben,és talán még a tejbegrízbe is tennék,ha lehetne..
az illatától megőrülök,és gyakran térdelek a kertben orrom tövig nyomva egy bazsalikombokorba(kicsitbolond:D)..
szépnek is látom,de hát egy szerelmes szívnek ez megbocsátható:)
tehát eszed,iszod,neveled,szagolgatod..
mindegy..
csak legyen bazsalikomod könyörgöm..
Bazsalikom (Ocimum basilicum)
Nemcsak finom fűszernövény, de a megfázásos megbetegedésekre is valóságos csodaszer. Köhögéscsillapító, étvágyjavító, idegnyugtató hatású (ezért stresszes időszakokban ajánlott fogyasztani).
1 teáskanál szárított bazsalikomot forrázzunk le 1 csésze forró vízzel és hagyjuk 10-15 percet hatni mielőtt leszűrnénk.
1 teáskanál szárított bazsalikomot forrázzunk le 1 csésze forró vízzel és hagyjuk 10-15 percet hatni mielőtt leszűrnénk.
a következő gyógynövényt sokszor használom..
a legtöbb teakeverékhez adva igazán finom összhatást produkál..
mondjuk ez is rajongás nálam(jééézusom,hogy mennyi növényt imádok én betegesen)..
amikor virágzik,elindulunk szüretelni,és vagy mi,vagy a nagyik regiment bodzaszörpöt gyártanak belőle..
nagyon szeretjük az ízét,de tudom,hogy sok ember borzong tőle..
nahát aki nem,az feltétlenül igya teaként is,mert csak jót tehet vele..
Bodzavirág és bodzalevél (bodza- Sambucus)
Nagyszerű lázcsillapító tulajdonságai vannak a virágnak és a levélnek is. A bodzavirág és bodzalevél tea jó izzasztókúrákhoz. Mindkettőt forrázva teaként fogyasszuk.
Tea: 2 teáskanál szárított bodzalevél és virág 1 csésze forró vízzel leforrázva. Leszűrés előtt hagyjuk ázni 5 percet.
Tea: 2 teáskanál szárított bodzalevél és virág 1 csésze forró vízzel leforrázva. Leszűrés előtt hagyjuk ázni 5 percet.
az utolsó növényt nem véletlenül hagytam a végére..
ha lehetne rangsorolni a gyógynövények között,én biztosan ezt tenném elsőnek..
és tudom,hogy itt elsősorban megint az orrom vezet(betegesen vagyok illatmániás szimatoló)..
számomra az illata egyszerűen csoda..
és ez megint egy olyan megosztó illat,amit valaki vagy nagyon szeret,vagy nagyon utál..(a lányok például annyira nem szeretik)..
de ez lehet annak az oka is,hogy rengeteg kakukkfűteát ittak kiskorukban,mikor betegeskedtek..
régóta keverek be teákat,és az a tapasztalatom,hogy amint felüti fejét a köhögés,azonnal bevetve a kakukkfüvet,elejét vehetjük a tünetek súlyosbodásának..
hihetetlenül erős a fertőtlenítő hatása,így egy gyengébb fertőzést simán kiüthetünk vele..
az,hogy a konyhában is sok ételünkbe kerül,az nem meglepő,ismerve az iránta érzett elfogultságomat..
(a szépemlékű bioboltban nem ment ki úgy egy torokfájós,köhögős ember sem az ajtón,hogy ne lett volna a kezében kakukkfűtea..meggyőző tudok lenni:D)..
Kakukkfű (Thymus)
Régen a háborúban kakukkfűvel gyógyultak a katonák, sokoldalú hatóanyagainak köszönhetően. Megfázásra is alkalmas. Jó hörghurut, légúti hurut ellen, de a görcsös köhögést is csillapítja. Timol tartalmának köszönhetően jó fertőtlenítő, ezért béltisztításra is alkalmas.
Fogyasszuk teaként (2 kiskanál szárított kakukkfű 1 csésze forró vízzel leforrázva, 5 perc hatóidő után pedig leszűrve).
ha volt türelmed végigbogarászni a kedvenc gyógynövényeimet,és hasonlóképpen benáthásodtál,mint én(vagy szeretnéd elkerülni),akkor irány egy meleg takaró alá egy bögre gyógyteával..
és könyörgöm,mézet tegyél bele..
ez fontos..nagyon fontos..
(vár még egy hosszabb eposz a méz csodatévőségéről is,érzem én)..
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése