a helyzet az,hogy türelmetlen vagyok..
az asztalon lakó jácintnak lefittyedt már a füle,így sürgősen utánpótlás után kellett néznem..
megkukkoltam a kertet,és sajnos még nem dugták ki a fejüket a tavaszi hagymások..
így hoztam egy olyan döntést,hogy kisvakondot fogok játszani,és kioperálok a kertből néhány virághagymát,hogy hozzon nekem némi sikerélményt..
szépen ügyesen én fogom kihajtatni,hogy legyen nekem szépséges tavaszom a házban is..bent..
teljesen megszállott vagyok tavasz ügyben,így nem véletlen,hogy éppen a tulipán a kedvenc virágom..
volt is nekem a régi házban rengeteg fajta,és azért máig fáj a szívem..
ezzel a kerttel együtt megörököltem ugyan nem kevés tulipánt és nárciszt is,de azok olyan szép katonás sorban voltak ültetve,hogy sürgősen át kellett telepítenem őket költözés után..
ez az egy lépés-egy virág sorminta nekem nem bejövős,sokkal jobban szeretem,ha egy megfelelő háttér(bokor..zöld..miegymás) előtt csokorban virítanak a hagymások..
így most az oldalkertben kis csomókba ültetve várják a tavaszi ébredést(és innen lopok ki magamnak egy kis előzetest:D)...
néhány tanács azoknak,akik kedvet kaptak hozzá:
Hagymás növények hajtatása
Általánosságában azt mondhatjuk el, hogy virághagymáink hajtatás után kb. 8-10 hét alatt kezdenek el virágozni. Ez persze sok mindentől függ, de érdekességük, hogy a hajtatást akár decemberben vagy januárban is elkezdhetjük.
Fontos megjegyeznünk, hogy ezeknek a növényeknek a virágzást kiváltó hormonjaik csak akkor lépnek működésbe, ha hidegkezelést kapnak. Amennyiben nem előkezelt hagymákat vásároltunk, ezt odahaza is egyszerűen megtehetjük: tegyük a virághagymákat két hétre a hűtőszekrénybe (kb. 5 °C), és máris kész az előkezelés.
Sokaknak problémát okoz a megfelelő hajtatási edény kiválasztása. A jó hír, hogy szinte bármilyen edényt használhatunk hozzá, csak egy fontos szabályt kell megjegyeznünk: a hagymákat nem szabad vízbe tenni, mert könnyen elrothadnak.
Lehetőleg mindig nagy méretű virághagymát vásároljunk, mivel ezekben található meg annyi tápanyag, ami szükséges a növénynek a virágzáshoz.
Kertészeti- vagy virágüzletekben kaphatók kifejezetten hagymás növények (amarillisz, jácint, stb.) számára készült hajtatóüvegek, viszont ha nem rendelkezünk ilyen vázákkal, akkor sem kell megijedni. Az a fontos, hogy az edény/váza nyaka keskenyebb legyen, így a hagyma nem csúszik le az üvegbe (az edény alakjára nincs szabály, igazából egy pálinkás pohár is megteszi). Az üveget töltsük meg vízzel, de ügyeljünk arra, hogy a víz szintje ne érje el a hagymát. A párolgó víz mennyisége tökéletes mértékű nedvességet biztosít a hagymának. Az elpárolgott vizet viszont rendszeresen pótoljuk
Ha üvegpoharakat használunk hajtatásra, akkor színes kövekkel megrakodva akár díszítésképpen is használhatjuk otthonainkban.
Nagyobb üvegedényekben akár egy kész kompozíciót is elkészíthetünk. Az edényt töltsük meg nagyobb (színes) kövekkel, díszkavicsokkal, helyezzük rá a virághagymákat, végül pedig töltsük meg az edényt vízzel, de csak annyira, hogy éppen csak a hagymák alja érjen bele a vízbe
A hajtatás ideje alatt fontos, hogy a hagymákat sötét helyen tartsuk, lehetőleg 10 °C-os hőmérsékleten (15 °C-nál semmiképp se legyen több). Ha nem tudjuk a szoba sötétítését megoldani, akkor egyszerű papírral, újságpapírral vagy karton dobozzal is letakarhatjuk a virághagymákat (leggyakrabban papírsüveget használnak a takarásra). A sötét és a hideg környezet azért szükséges, hogy a növény ne fölfelé kezdjen el gyorsan növekedni, ami a későbbiekben a virágzás szépségéből venne el.
Amikor a hagymások zöld kis hajtásai 7-8 cm magasra megnőnek, akkor tudjuk, hogy a növény fejlődése beindult.
Minél hidegebb helyre helyezzük el a hagymás növényeinket, annál tovább tart a virágzási időszak
/forrás:édenkert.hu/
és lássuk,hogyan is néznek ki ezek a csudaságok egy terített asztalon:
ez itt pedig a cél..
mármint az enyém:)
hajtatott hagymások,és virágzásra bírt rügyező ágak..
egyszerűen tökéletes..
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése