tehát nem tettem még ide fel a blogba ezzel kapcsolatos receptet,hiszen nincs saját receptem,én is a Lukrécia kencéiről
veszem az ötleteket,legyen az krém,szappan,vagy mosógél..(amit aztán persze továbbgondolok,de alapnak kitűnő)..
ott végigolvasgatom a kommenteket is(sokszor abból tanulok a legtöbbet),és az alapján döntök..
természetesen számít az is,hogy a hozzávalók beszerzése ne legyen körülményes,hiszen nem szeretek webshopokból rendelni(a szállítási költség jelentősen növeli az egyébként is borsos árakat)..
ez mondjuk mindenkinél egy szükséges lépcsőfok,hogy utánanézzen,a környezetében hol tudná ezeket beszerezni..
én egy pestkörnyéki faluban élek,de itt is több helyen árulnak ilyesmit..
csak azt kellett megnéznem,hol mennyibe kerül..(körülnéztem a netes kínálatban is,hát bizony ezer helyen árulnak)..
mosószódát,szódabikarbónát és fehérítősót én a helyi iparcikk boltban veszek(jóval olcsóbb a webshopoknál),de például a szappannal már bonyolultabb,mert több helyen nem azt az igazi,puha változatot árulják,hanem azt a kőkemény,fehérített,illatosított változatot..
na azt utálom,mert egyrészt nehéz reszelni,másrészt tényleg vannak benne adalékanyagok..
az szerintem sem teljesen tiszta..
a legjobb persze annak,aki a mosószappant is maga főzi(egyszer majd énisénis),addig viszont azt ajánlom,hogy azt az igazi nagyiillatút,puha tapintásút,karamelles színűt keressétek,az általában rendben van..
mosógélből ezt a receptet használtam alapul,de persze nem a caolás mosószappannal..
tényleg remekül pudingosodik,és nagyon kiadós..
ő a marhaepe szappannal bedörzsöli a foltokat(azt én a DM-ben találtam jó áron,de a mülleré is jó),én viszont a fehér ruhákhoz,főleg a koszos zoknikhoz(na abból nálunk is van bőven a papucshanyagolás miatt) egyszerűen hozzáreszelem..
"Régi, jól bevált, hatékony és kiadós folttisztító a marhaepekivonat. Eltávolítja a gyümölcs-, vér-, zsír-, tinta-, stb. foltokat akár az élénk színű szövetekből is.
A szappant, mint mosóaktív anyagot növényi zsírok lúggal történő egyszerű forralásával lehet nyerni. Az alapot a különösen jó tisztító hatású kókuszzsír és a nagyon jó zsíroldó tulajdonságú pálmaolaj adja. Ezen két szappan kombinációja teremti meg a természetes ökörepe optimális hatásának alapját. Az ökörepe lipázokat és proteázokat, zsír- és tojás-fehérjebontó enzimeket tartalmaz; ezek megtámadják és feloldják a szennyrészecskéket.
Ha előítéleted lenne a hatóanyagot illetően, tudnod kell, hogy ennek a folttisztítónak NINCS se marha, se epeszaga, és az állaga sem emlékeztet erre az összetevőre!"
annyi foltnál,ami nálunk van,így sokkal egyszerűbb..
így elkerülöm az előáztatást is,mert próbálkoztam régebben a mosószódás,és a szódabikarbónás áztatással is..
mivel rengeteget mosok,nekem az sok plusz munkát jelentett,amitől azóta megszabadultam..
nyilván ezt is több cég gyártja,hát válassza mindenki a neki szimpatikusat..
a fehérítősó tulajdonképpen nátrium-perkarbonát..
ez szintén több cégtől,több forrásból beszerezhető..
Természetes fehérítőként és a beszürkülés megakadályozására használható bio mosószerekhez, mosódió termékekhez és mosószódához.
Környezetbarát, nem tartalmaz optikai fehérítőt, klórt és foszfátot. Már 40 C fokon hatékony.
Az aktív oxigénes fehérítő és folttisztító só nátrium-perkarbonátból áll, mely nem más, mint mosószóda (nátrium-karbonát) és hidrogén-peroxid vegyülete. A hidrogén-peroxidból használat közben szabad oxigén szabadul fel és vízzé bomlik el. Ennek köszönheti fehérítő/fertőtlenítő hatását és környezetbarát tulajdonságát.
A nátrium-perkarbonát ezért egy környezetre ártalmatlan, fehérítő hatású vegyület, mely sok, a folyékony hidrogén-peroxidra jellemző tulajdonsággal rendelkezik. Vízben gyorsan bomlik aktív oxigént felszabadítva, így igen erős tisztító, fehérítő, folteltávolító és szagtalanító képessége van. Széles körben alkalmazzák a legkülönfélébb tisztítószerekben, például mosodai tisztítószerekben, ipari fehérítőkben, fafehérítőkben és kárpittisztítókban. Folynak még alkalmazhatósági kutatások fogtisztítók, papír fehérítés és élelmiszeripari alkalmazás területén is. A termék rendelkezik fertőtlenítő hatással is, így alkalmazható intézményi és otthoni tisztítószerként, szennyvíztisztító vegyszerként, elsősegély során pedig fertőtlenítőszerként használható.
A meleg párás környezetet nem szereti, ezért vigyázz, hogy csak a felhasználáskor érje víz!
(na például ne keverd a mosógélbe,ahogy én:D)
lehet,hogy most ezek után megijedsz tőle,de én azt gondolom,hogy a biomosás cseppet sem bonyolultabb,mint beszórni a mosóport..
azt,hogy kinek mennyi hatóanyag válik be adott mennyiségű,és szennyezettségű ruhához,azt szerintem legjobb mindenkinek magának kikísérleteznie..
hiszen én is kipróbáltam már majdnem mindent(hamulúgot és gesztenyét még nem),és az arányokon is állandóan változtattam..
ahogy a főzésnél is,itt is esküszöm az 'érzésre főzésre'..
vagyis mindenki vérmérséklete és egyénisége szerint keverje be a családjának legjobban megfelelő tisztítószert..(ahogy a krémeknél,szappanoknál is)..
vízlágyság,mosógép típusa is sok mindenben közrejátszik,így talán egy alapreceptet továbbgondolva ti is megtaláljátok a nektek legjobban megfelelőt:)
ezen az oldalon is sok praktikus információ van,főleg a hatóanyag kereső,de én személy szerint sokkal jobban szeretem a lukréciát,az olyan emberközeli..
na a másik probléma az öblítő..
komolyan mondom,hogy abban még nem találtam meg a tutit..
(illetve igen..a Frosch öblítőket,csak nekem ahhoz ilyen mennyiségű mosásnál szponzor kellene,olyan drága)..próbáltam hígítani,de akkor nem hozta a kívánt illatozást..
próbáltam a csak ecetet,aztán az ecet+víz+illóolajat,egyedül csak a mosóparfümöt nem(nekem az nem meggyőzően bio),de semmi sem volt az igazi..
úgyhogy halkan megsúgom,hogy amikor már őrült illathiányosok vagyunk,akkor rosszalkodom kicsit,és veszek incsifincsi öblítőt..picit..titokban..
aztán amikor kicsit megszalad a szekér,akkor veszünk gránátalmás békásat,ami iszonyat finom illatú is,és bio is..
öblítő kérdésben örülnék,ha találnék valami megoldást,ami megfizethető is egy nagycsaládos mosómasának..
Nagyon köszönöm a részletes bejegyzést a bio-mosásról.
VálaszTörlésEmlítettem a témát a menyemnek, nagyon örült ő is, hogy változtatni szeretnék a mosási szokásainkon. Nemsokára költöznek haza, és elhatároztuk, hogy nagyon megtanuljuk mi ezt a bio-mosást. :o))))
Addig pedig beszerzek, tanulmányozok, kipróbálok... :o)))
Köszönöm!
nagyon örülök ám,hogy áttérsz a biomosásra,mert én biztos vagyok benne,hogy az egész családnak hasznára fog válni..főleg a manókátoknak:)
Törlésén is a gyerekek miatt küszködtem vele annyit,hónapok kísérletezgetése után sem adtam fel,mert igenis fontos,hogy megóvjam őket a vegyszerektől..
most már kifejezetten szeretjük a mosószappan illatát,és azt a sajtszerűen puhát a gyerekek is imádják reszelni:)
a mosógél főzése is potom idő,és rengeteg lesz belőle,nagyon kiadós..
remélem,hogy sikerül a nektek legmegfelelőbb összetételű keveréket megtalálnod:)
jó kísérletezgetést,és feltétlenül mesélj majd a tapasztalataidról,abból mindannyian tanulunk..
Nemcsak, hogy mesélek, de szeretném majd fotókkal "dokumentálni" a csetlés-botlásaimat.
TörlésFotózásban már kicsivel több a gyakorlatom... :o))))
jajj,de jó!..örömmel várom:)
TörlésKiveséztem egy csomó oldalt erről... Olvastam a mosógolyóról is. Nem tudom, azt használva lehet-e növelni a hatékonyságot? :-)
VálaszTörlésNekem nem vált be a mosógolyó sem. Igaz, önmagában használtam csak, nem hatékonyság-növelőként.
TörlésHasználtam mellé folttisztító pasztát (ugyanannak a cégnek a terméke volt) a zoknikhoz, de úgy sem tetszett a végeredmény.
Olvasva a hozzászólásodat, jutott eszembe... lehet, hogy alapjaiban rosszul kezdtem hozzá a bio-mosáshoz?
Nem baj. Én is vesézek, aztán próbálkozom tovább. :o)
na látod,mosógolyót még nem használtam,úgyhogy arról nincsenek tapasztalataim..
Törlésde azon a sok oldalon,amit én is átnéztem,nem találtam túl sok lelkendezést ezügyben..
örülök,ha megosztjátok velem is,nálatok hogyan működnek ezek a szerek(vagy mások),mert én sem a cégek öntömjénező reklámaira vagyok kíváncsi:)
ahogy beleolvastam újra itt-ott a kommentekbem,eszembe jutott még két dolog..
VálaszTörlésaz egyik az,hogy használat előtt fel kell rázni,vagy keverni a mosógélt,a másik pedig az,hogy érdemes magasabb hőfokon mosni,tehát legalább 50 fokon,a legjobb hatékonyság érdekében..